Stres na Emigracji
specjalista medycyny rodzinnej dr Joanna Koniorczyk
W mojej praktyce lekarskiej często spotykam się z pacjentami mającymi psychologiczne i fizyczne objawy wynikające z nadmiernego stresu. Mogę powiedzieć, że w Irlandii jest tych pacjentów więcej niż w Polsce.
Emigracja jednych jest radosną przygodą, dla innych bardzo trudnym doświadczeniem życiowym.
Na emigracji pacjenci doświadczaja wielu dodatkowych czynników powodujących stres m.in: rozłąka z rodziną i przyjaciółmi, bariera językowa, obawa przed niezrozumieniem, różnica kultur, charakter pracy często poniżej kwalifikacji uzyskanych w Polsce, nierzadkie zjawisko mobingu w miejscu pracy, brak pracy lub utrata pracy, praca zmianowa, presja chęci pomocy rodzinie w Polsce i wiele innych.
Stres jest reakcją organizmu na działanie czynników zewnętrznych. Jest wszechobecny w naszym życiu. Stres tzw. dobry mobilizuje nas do działania i wysiłku mimo trudności, prowadzi do rozwoju naszej osobowości. Stres tzw. zły długotrwały może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania organizmu, do chorób somatycznych.
Każdy z nas odpowiada w różny sposób na sytuacje stresowe. To samo wydarzenie może być dla jednej osoby stresem, a dla drugiej zabawą. Nasza odpowiedź na stres jest indywidualna, jest uzależniona od umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Długotrwały stres może powodować następujace objawy psychiczne i somatyczne:
Niepokój
Zaburzenia koncentracji, zaburzenia pamięci
Zaburzenia snu
Drażliwość, chwiejność emocjonalną
Depresję
Przewlekłe zmęczenie
Nadużywanie alkoholu, leków
Przyspieszoną akcję serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi
Bóle mięsni,ramion, nóg, karku, pleców
Bóle głowy
Bóle brzucha
Osłabienie układu imunologocznego (większą skłonność do nawracającyh infekji, alergii, chorób autoimunologicznych, podatność na choroby nowotworowe)
Podwyższenie cholesterolu, insuliny i prozapalnych cytokin
Zaburzenia układu hormonalnego (podwyższnie lub obniżenie kortyzolu, podwyższenie prolaktyny, zaburzenia mięsiączkowania)
Dr Joanna Koniorczyk o sobie:
Studia medyczne ukończyłam na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Staż podyplomowy odbyłam w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz w Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika. W latach 2000-2004 szkoliłam się w Małopolskim Ośrodku Kształcenia Lekarzy Rodzinnych, w trybie rezydenckim. Od 2004 roku pracowałam jako lekarz rodzinny w Praktyce Grupowej Lekarzy Rodzinnych , w opiece całodobowej dla dzieci i dorosłych i w prywatnym pogotowiu „Falck” w Krakowie.
W ramach ksztacenia podyplomowego ukończyłam dwuletni kurs organizowany przez Brytyjski Wydział Homeopatii (Licenced Associate of the Faculty of Homeopathy LFHom).
W tym roku ukończyłam kurs z zakresu medycyny funckjonalnej oraz leczenia żywieniem w Dublinie.
Od czasów studiów interesuję się medycyna naturalną, medycyna ekologioczną, dietetyką.
W mojej praktyce zawodowej zajmuję się także osobami z nadwagą i otyłością, stosując z dobrym skutkiem stosując indywidualne programy dietetyczne. Medycyna rodzinna jest mi szczególnie bliska ze względu na ideę wszechstronności i ciągłości opieki nad pacjentem. Kompleksowe podejście do pacjenta, uwzględniające warunki środowiskowe oraz kontekst rodziny, pozwalają w moim przekonaniu nie tylko skutecznie zwalczać chorobę, ale przede wszystkim zapobiegać jej powstawaniu. W moim podejściu do pacjenta szczególną wagę przywiązuję do zdrowego trybu życia i właściwej diety jako czynników warunkujących zdrowie.
Jestem autorem pracy przedstawionej na IV Konferencji Naukowej: „Epidemie XXI wieku” we Wrocławiu. Tytuł pracy: „Wpływ diety o niskim indeksie glikemicznym na masę ciała i lipidogram.